Cíle: prezentace názorů a postojů, práce ve skupině, práce se zdroji
Věková kategorie: SŠ
Čas: 2 vyučovací hodiny nebo seminář
Pomůcky: text Marie Lakatošová, doplňující materiály Kočování PRO a PROTI
Průběh:
Pro práci je důležité, aby měli studenti již určité povědomí o společenské situaci v předválečném a poválečném Československu a politice Komunistické strany před rokem 1989.
V úvodu hodiny studenty rozdělte do 4 skupin. Každá skupina se bude zabývat jiným úkolem.
Tématem je Kočování Romů ve 20. století.
1 část:
Jako informační základ pro další práci můžete použít doplněný text z Doprovodné aktivity 1 – Kočovný život.
Týmy obdrží zadání:
1. skupina – Kočovní muzikanti (Zformulujte co nejvíce argumentů vyzdvihující klady a výhody kočovného života z pohledu migrujících Romů.)
2. skupina – Žebráci (Zformulujte co nejvíce argumentů dokládající zápory a rizika kočovného života z pohledu migrujících Romů.)
3. skupina – Obhájci starých časů (Zformulujte co nejvíce argumentů, které dokládají zápory a důsledky násilného usazování Romů a zákaz kočování z pohledu samotných Romů.)
4. skupina – Usedlíci (Zformulujte co nejvíce argumentů zastávající kladný dopad násilného usazování Romů a zákaz kočování z pohledu Romů.)
Během zadávání práce dbejte na to, aby studenti pochopili, za koho „kopou“. Je třeba vnímat nastavené situace z pohledu komunity Romů, nikoliv z pohledu majoritní společnosti.
K shromažďování argumentů mohou studenti použít doplňující materiály přiložené k této lekci.
2.část:
Následuje obhajoba. Můžete tuto část pojmout jako prezentaci jednotlivých skupin nebo jako diskuzní panel (každá skupina vyšle svého zástupce), pedagog zastává roli moderátora. Ostatní studenti kladou otázky k základnímu tématu Kočování Romů ve 20. století.
3.část:
Aby došlo k propojení názorů studentů se skutečným prožíváním a vzpomínkami pamětníků, v závěru bloku či semináře se studenti seznámí s příběhem Marie Lakatošové.