Následující aktivity jsou seřazeny do delšího návazného bloku, lze je zařadit i jednotlivě
Cíle: Vytvoření představy o profesi terénní sociální pracovník; práce ve skupině; vyhledání a zpracování informací z odborných webů; prezentace společné práce; setkání s hostem; konfrontace vlastních názorů s názory ostatních
Věková kategorie: 8. -9. ročník ZŠ, odpovídající ročníky víceletých gymnázií, SŠ
Průřezová témata: OSV-Kooperace, poznávání lidí; MV-Práce v realizačním týmu; MKV-Princip sociálního míru a solidarity
Čas: na každou část 1 vyučovací hodina, v případě exkurze je časová dotace individuální
Pomůcky: Text příběhu Dagmar Lendelové, pracovní list Terénní sociální pracovník, internetová učebna, tabule nebo flipchart
1. hodina
Průběh:
Seznamte žáky s příběhem Dagmar Lendelové. Více se zaměřte na poslední 2 odstavce příběhu.
Žáci se rozdělí do menších skupin (3-4) a v časové dotaci cca 20 minut společně pracují na úkolech zadaných v pracovním listu.
První úkol plní pomocí zdrojů nalezených na internetu. Druhý úkol řeší brainstormingem ve skupině.
V reflexivní části hodiny skupiny prezentují jednotlivé kategorie z tabulky. Každá skupina jen jednu. Ostatní žáci informace mohou doplňovat. Základní informace zaznamenávejte na tabuli/ flipchart.
Závěrem zadejte jako domácí práci, aby žáci získali základní přehled o organizacích, institucích ve vašem regionu, které se zabývají sociální prací. Vyberte i několik významných, které působí jinde v ČR nebo celorepublikově.
2. hodina
Průběh:
Žáci představí organizace, instituce, které v regionu i jinde v ČR pracují v oblasti sociální práce.
Pokud ve vašem okolí či v dostupné vzdálenosti působí některá z nich, oslovte ředitele, koordinátora nebo řadového pracovníka a pozvěte jej na besedu se žáky přímo do školy. O výběru se poraďte se žáky, aby bylo jisté, že je host bude zajímat.
3. hodina
Průběh:
Beseda s hostem.
Pokud máte možnost, projděte s žáky jejich otázky, poraďte jim, pokud se zeptat zdráhají. Nabídněte některá vhodná témata.
Žáci během besedy zjistí, jak se jejich teoretické informace shodují se skutečností. Získají hmatatelnou představu o tomto velmi náročném a důležitém povolání.
Další náměty pro pedagogy:
• Je-li ve vašem okolí nízkoprahový klub, zorganizujte s žáky návštěvu.
• Domluvte exkurzi přímo v instituci/organizaci, nahlédněte do realizace sociálních služeb zaměřených na různé cílové skupiny.