Významné osobnosti

metodiky

Cíle: práce s textem, vyhledávání informací a práce s nimi, kooperace, diskuze, prohloubení informací o významných romských osobnostech a dalších osob spojené s romskou otázkou v ČR

Věková kategorie: 2. stupeň, SŠ
Čas: 30 – 45 minut
Pomůcky: příběh pamětníka, PC/tablet nebo telefony s připojením k internetu pro žáky/studenty, hrací kostka

Průběh:

Rozdejte žákům příběh pamětníka. Dejte jim za úkol si ho přečíst a vypsat formou bodů hlavní životní události. 

Ty potom společně zapište na tabuli. 

Zeptejte se žáků: Měl Josef Kotlár lehký/ hezký život nebo komplikovaný/ těžký? 

Sdělte žákům, že tématem hodiny budou právě významné osobnosti, které se v desetiletích na konci 20. století angažovaly (a někteří z nich až do dnes angažují) v romské otázce. Pamětník, pan Josef Kotlár, se totiž z mnohými z nich ve svém životě setkal. 

Vyzvěte studenty, aby našli v textu jména významných osobností.  

Zapište je společně na tabuli nebo flipchart:

1 - Lýdie Poláčková

2 - Kumar Vishwaathan

3 - Emil Ščuka

4 - Milena Hübschmannová 

5 - Karel Holomek

6 - Čeněk Růžička

Ptejte se žáků: 

Slyšeli jste už o těchto osobnostech? Co o nich víte? 

Rozdělte nyní žáky do šesti skupin. Každé skupina si hodí kostkou a dostane přidělené jméno dle pořadí u jmen výše: 1 až 6. Jména se ve skupinách nesmí opakovat: kdo hodí stejné číslo, hází znova.

Žáci dostanou za úkol během 10-15 minut najít na internetu, kdo jsou nebo kdo byly tyto významné osobnosti. Poproste je, aby si udělali stručné poznámky, které budou poté prezentovat ostatním. 

Nechte poté žáky prezentovat výsledky své práce. Informace případně doplňte. 

Po skončení prezentací se zeptejte žáků: 

Profil jaké osobnosti vás zaujal? 

Kdo z nich byl nebo je spojen s městem Ostrava? 

Kdo z nich je nebo byl Rom/Romka? 

Znáte nějaké další romské osobnosti? 

Vraťte se na závěr k příběhu pana Josefa Kotlára: 

Za jakých okolností se pamětník s těmito významnými osobnosti setkal? 

Co obnáší práce terénního sociálního pracovníka? Proč ji přestal pamětník dělat? Slyšeli jste někdy o pojmu „syndrom vyhoření“? Myslíte si, že právě toto pana Kotlára potkalo? 

Tuto aktivitu lze také zadat žákům za domácí úkol, s prezentací v následující hodině. 

Výsledky skupinové práce společně prezentujte. 

Poté zopakujte nejdůležitější fakta - odpovědi na výše uvedené otázky, tak, jak vyplývají z úryvku Poválečná migrace Romů v Československu. 

Vraťte se na závěr k příběhu paní Horváthové. Jak její zkušenost a zkušenost její rodiny odpovídá tomu, co jste se dozvěděli z úryvku textu o poválečné migraci? Jak se asi její život migrací do Česka změnil?

Přílohy

Josef Kotlár

příběhy pamětníků

Narozen 1935 

Narodil jsem se na Slovensku, v Jakubanech, okres Stará Lubovňa. Žili jsme tam v osadě, stranou od Neromů. Jako dítě si pamatuji válku, byl jsem malý kluk. Do vesnice se chodit nemohlo, když se někdo z nás v dědině objevil, tak nás gardisti hnali. Ze školy nás vyhnali, že tam Romy