Útěk Josefa Rafaela z koncentračního tábora za 2.světové války

metodiky

Cíle: práce se zdroji, prohloubení informací o internaci v koncentračních táborech

Věková kategorie: 2. SŠ
Čas: 1 vyučovací hodina 
Pomůcky: text příběh pamětníka Josefa Rafaela z koncentračního tábora za 2.světové války, PL: dokumenty z archivní složky – Federální výbor Československého svazu protifašistických bojovníků. 

Průběh:

Než se začne pracovat s textem, položte studentům otázku: Jak a proč byli lidi vězněny v koncentračních táborech?  Podařilo se někomu utéct? Co na útěku hrozilo? 

Rozdejte text - Útěk Josefa Rafaela z koncentračního tábora za 2.světové války. Společně se zamyslete, jaké skupiny lidí byli vězněny? Co bylo cílem uvěznění? Odpověď dohledejte na internetu. 

Nyní rozdejte do skupin nebo do dvojic studentům text - příběh Josefa Rafaela z koncentračního tábora za 2.světové války a po přečtení položte otázky:

Jaké skupiny lidí byli intervenovány v koncentračních táborech?

Dle jakých kritérií byli rozdělovány do různých baráků?

Co by následovalo, kdyby vězeň byl na útěku dopaden?

Nyní rozdejte na pomoc studentům pracovní list – archivní složky – Federální výbor Československého svazu protifašistických bojovníků. 

Zadejte úkol ve skupinách, kde všude byl pan Rafael koncentrován? 

Studenti vypíší informace nalezené v archivní složky – Federální výbor Československého svazu protifašistických bojovníků. 

Práce s pracovním listem spočívá ve vyhledání informací.  Samotná práce je zhruba na 30 minut.

Následuje společná diskuze.

V reflexivní fázi hodiny od žáků zjistěte, co se dozvěděli nového, zda je některá informace překvapila, zda se chtějí k některým faktům dozvědět více. Jak by se žáci cítili, kdyby byli na místě pana Rafaela? Co vše vyplývá z textu Útěk Josefa Rafaela z koncentračního tábora za 2.světové války?

Přílohy