Zora Horváthová

metodiky

Cíle: práce s textem, skupinová práce, diskuze, prohloubení informací o životních příbězích Romů, práce s fakty, práce s emocemi, hledání souvislostí mezi vzpomínkami jednotlivce a historickými událostmi

Věková kategorie: 8. a 9. ročník, střední škola
Čas: 2 vyučovací hodiny 
Pomůcky: příběh pamětníka ve formátu PL (rozdělený na 6 částí: pro každou skupinu jednu část označenou jako A až F)

Průběh:

Zeptejte se studentů: Jaké příležitosti nebo věci podle vás navozují vzpomínky? Jak vlastně vzpomínáme? Co, jak a podle čeho si pamatujeme? 

Rozdejte studentům do dvojic pracovní listy se slovy. Vyzvěte je, aby si ve dvojicích zkusili říci, co v nich která vzpomínka vyvolává – jakou konkrétní vzpomínku. Všechna slova A-F mezitím vypište na tabuli. Poté požádejte několik dobrovolníků, aby své vzpomínky řekli nahlas. 

Sdělte studentům téma hodiny: životní příběh romské pamětnice Zory Horváthové. Její rodina žila v jižní části Slovenska za války anektované Maďarskem, její rodiče a starší sestry byli vězněni v koncentračních táborech, doma zůstala jen patnáctiletá Zora s dvěma mladšími sourozenci, kteří se museli skrývat. 

Rozdělte třídu do šesti skupin. Skupinám rozdejte jednu nebo více kopií (podle počtu studentů) textu pro jejich skupinu (část A až F). Sdělte jim, že každá skupina bude pracovat s určitým životním obdobím pamětnice Zory Horváthové. 

Zadejte skupinám tyto instrukce: 

  • Přečtěte si pozorně část textu, kterou jste obdrželi.  
  • Podtrhněte slovo, se kterým jsme v úvodní části hodiny pracovali, a označte vzpomínku, která se k němu váže.
  • Vytvořte stručnou charakteristiku daného životního období pamětnice, kterou budete za chvíli prezentovat dalším skupinám. Sepište hlavní body této životní etapy.
  • Vyberte jednu ukázku přímé výpovědi pamětnice, kterou posléze přečtěte ostatním. Může to být i několik vět.
  • Která část textu ve vás vzbudila emoce? Proč, jaké? 

Vyzvěte žáky, aby postupně, v pořadí A až F prošli všechna slova uvedená na kartičkách. 

Které vzpomínky z těchto byly příjemné a které nepříjemné? 

Poté se jich zeptejte, zda by již dokázali říct, jaký je životní příběh pamětnice?

Nyní vyzvěte skupiny, aby postupně prezentovaly jednotlivá období, opět v pořadí A až F. Mohou také přečíst ukázky přímých výpovědí. 

Poté se zeptejte skupin, jaké v nich příběhy vyvolaly emoce. Diskutujte společně nad tím, co emoce vyvolalo, jaké a proč. 

Na závěr se zeptejte: Mohly by se některé ze vzpomínek paní Horváthové vázat ke dni oficiálního připomenutí? Ke kterému? Ke kterým dnům se váže oficiální připomenutí holocaustu a ke kterému se váže připomenutí holocaustu Romů? Studenti mohou vyhledat tyto události na internetu. Poté si je společně napište na tabuli. 

Přílohy

Slova k Zora Horváthová

pracovní listy

Slova: 

----------------------------
 

Tkalcovský stroj
 

---------------------------- 

 

Fazole na husto
 

---------------------------- 

 

Půlka baráku


---------------------------- 

 

Letadla
 

--------------------------- 

 

Vidle
 

---------------------------- 

 

Trnitý keř
 

----------------------------
 

 

Vzpomínky Zory Horváthové

pracovní listy

Vzpomínky Zory Horváthové
A)
Narodila jsem se v roce 1929 v Turni nad Bodvou. Měla jsem čtyři sestry, starší Ilonu, Zitu a Brigitu, mladší Agátu a bratra Otu. Otec se živil jako brusič, chodil z vesnice do vesnice. Matka chodila s ním a opravovala deštníky. Měla také tkalcovský stroj a tkala látku