Příběh pamětníka

Ladislav Baláž

metodiky

Cíle: práce s textem, práce s mediálními zprávami a jejich kritická reflexe, skupinová práce, diskuse, prohloubení informací o situaci Romů po revoluci a o rasových útocích na Romy
Věková kategorie: 8. a 9. ročník, střední škola

Čas: 2 vyučovací hodiny (ideálně 1+ 1 hodina s domácí přípravou nebo 2 hodiny za sebou) 
Pomůcky: příběh pamětníka ve formátu PL, internet a dostupné zařízení pro vyhledávání na internetu (ve třídě, případně možno zadat jako domácí práci a pokračovat v hodině jiný den).

Průběh:
Sdělte studentům téma hodiny: rasové útoky na Romy od 90. let 20. století v Česku.

Na úvod se studentů zeptejte, zda si vybavují nějaký mediálně známý útok neonacistů nebo jiných extremistů na Romy? 
Poté přečtěte studentům životní příběh pamětníka Ladislava Baláže až po věty za polovinou druhé strany: „Začal ten úpadek. Romové přestali věřit. A nevěří už dodnes.“. 
Potom rozdejte studentům PL Ladislav Baláž o útocích. Dejte jim za úkol, aby v textu podtrhli fakta o rasových útocích na Romy od 90. let. Po přečtení se jich zeptejte, které útoky Ladislav Baláž ve své výpovědi tematizuje? Co bylo jejich motivací a kdo za nimi stál? Jaká byla nálada vůči Romům v české společnosti a z jakých důvodů?

Poté zadejte studentům samostatnou práci: vyhledejte pomocí Googlu nebo jiného vyhledávače mediální zprávy zabývající se rasově motivovanými útoky na Romy v Česku. Do vyhledávače mohou zadat např. heslo: útoky na Romy, rasově motivované útoky na Romy, žhářské útoky na Romy nebo právě jména obětí, které ve svém textu zmiňuje Ladislav Baláž. Pokuste se o to, aby mezi články, kterými se budou studenti zabývat, byly různé typy médií: od bulvárních médií, přes mainstreamové deníky, po server Romea.cz nebo Deník Referendum či A2. 
Dohodněte se, kterou mediální zprávu/článek si jednotliví studenti vyberou k prezentaci, aby se tituly neopakovaly. 
Zadejte studentům úkol připravit si z textu:
stručný obsah
motivaci útoku
co se stalo obětem útoku
byli pachatelé odsouzeni/ jak
jak je o události referováno: zkuste podtrhnout výrazy, které se při popisu událostí/ romských obětí používají
V další hodině (v případě zadání úkolu na doma/nebo po skončení samostatné práce) nechte studenty prezentovat závěry jejich práce. 
Potom společně diskutujte: jak se liší reference o jednotlivých útocích v různých typech médií? Co měly rasově motivované útoky na Romy společného? Co bylo jejich motivací? Došlo vždy k potrestání pachatelů? Proč myslíte, že pan Baláž musel odejít z Česka do Velké Británie? Jak se žilo Romům v době útoků v Česku, mohli mít strach o vlastní životy? Jaká je podle vás situace dnes, dochází k těmto útokům i nadále?

 

 

 

 

Přílohy

Ladislav Baláž: O rasově motivovaných útocích na Romy

pracovní listy

Situace ve společnosti se začala zhoršovat po první vraždě Roma Berkyho. To byl rok 1993. Pak po zavraždění Romky Helenky Biháriové. Pak začalo to. Najednou se začali objevovat soukromé pozemky, zákazy vstupu, kde viděli Roma, tam ho zmlátili. Nebo zmordovali tak, že byl těžce nemocen a nikdo nebyl