Doprovodná aktivita Opuštěné domovy – nové domovy

metodiky

Doprovodná aktivita – Opuštěné domovy – nové domovy

Cíle: práce se zdroji, propojování souvislostí historických faktů a konkrétních vzpomínek pamětníka
Věková kategorie:
Čas: 2 vyučovací hodiny, seminář
Pomůcky: text Gejza Žiga, internetové zdroje
Průběh:
1. úkol:
Romové v České republice se dělí na několik skupin. Nejvíce je v ČR takzvaných slovenských Romů, dále zde žijí olaští Romové, maďarští Romové a původní čeští a moravští Romové a Sinti.

Proč je to tak a jak se do oblastí České republiky dostali?
V jakých oblastech jich žije nejvíce a jak tento fakt souvisí s takzvaným osidlováním území zabraných v roce 1938 fašistickým Německem?

Vyhledejte informace a popište osudy českých a moravských Romů v Protektorátu Čechy a Morava, stejně tak jako osudy Romů na Slovensku během 2. sv. války. Shromážděná fakta vám pomohou odpovědět na otázku z úvodu lekce.

2. úkol:

Přečtěte si příběh pana Žigy a propojte konkrétní vzpomínky s fakty, která jste získali v prvním úkolu.

Kde po válce našel pan Žiga nový domov a jakým způsobem získal, alespoň na krátký čas, střechu nad hlavou?

Doporučené zdroje informací pro obě doprovodné aktivity:
http://www.dejinyvpohode.cz/Articles/950-2-Romove.aspx
https://www.holocaust.cz/dejiny/pronasledovani-a-genocida-romu/
http://www.romanovodori.cz/etno/novi-sousede-povalecne-prichody-romu-ze…
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1945-108#cast1
http://www.epi.sk/zzcr/1945-28
https://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/pgps/ikvz/podkapitoly/d01kapitoly/14…