Zdeněk Daniel

metodiky

Cíle: práce s textem, skupinová práce, diskuze, prohloubení informací o životních příbězích Romů – původních moravských Romů, práce s fakty, práce s emocemi

Věková kategorie: 8. a 9. ročník, střední škola
Čas: 2  vyučovací hodiny
Pomůcky: příběh pamětníka ve formátu PL (rozdělený na 4 části: pro každou skupinu jednu podkapitolu o délce dvou stran (text pro skupinu 3 o něco kratší – vhodné dát slabším čtenářům)

Průběh:

Sdělte studentům téma hodiny: životní příběh romského pamětníka Zdenka Daniela, který pochází ze skupiny původních moravských Romů. Ti jakožto skupina podlehli genocidě za druhé světové války. Zdeněk Daniel je tak jedním z mála pamětníků, který mohl předat svědectví o osudech Romů, kteří u nás žili před druhou světovou válkou.

Rozdělte třídu do čtyř skupin Skupinám rozdejte jednu nebo více kopií (podle počtu studentů) textu pro jejich skupinu (část 1 až 4). Sdělte jim, že každá skupina bude pracovat s určitým životním obdobím pamětníka.

Zadejte skupinám tyto instrukce: 

  • Přečtěte si pozorně část textu, kterou jste obdrželi.  
  • Podtrhněte části textu nebo věty/ slovní spojení, které vám přijdou překvapivé nebo ve vás vyvolávají emoce. 
  • Vytvořte stručnou charakteristiku daného životního období pamětníka, který budete za chvíli prezentovat dalším skupinám. Sepište hlavní body této životní etapy. 
  • Vyberte jednu ukázku přímé výpovědi pamětníka (části v uvozovkách, psané kurzívou), kterou posléze přečtěte ostatním.
  • Vraťte se ještě k podtrženým částem, které ve vás vyvolali emoce. Zkuste tyto emoce pojmenovat. 

Po skončení společné práce e zeptejte studentů, jaké v nich text vyvolal emoce. Napište je na tabuli. Řekněte, že se k nim na konci hodiny vrátíte.

Nyní přečtěte studentům medailonek Zdenka Daniela. Sdělte jim, že si v následujícím čase společně představíte jednotlivé etapy jeho života podrobněji. 

Vyzvěte studenty, aby postupně v pořadí 1 až 4 představili životní příběh pana Daniela. Nechte studenty představit hlavní okamžiky života pana Daniela v daném období a vyzvěte je, aby přečetli citace, které si v jho příběhu vybrali. Postupně nechte prezentovat všechny skupiny.  

Na závěr se vraťte k emocím, napsaných na tabuli. Zeptejte se, co v nich vzbudilo emoce a jaké? Co vás nejvíce překvapilo? Možné je komentovat také části příběhů dalších skupin. 

Zeptejte se na závěr studentů:

Jaké slovo nebo slovní spojení v nich vyvolal příběh pana Zdenka Daniela:

Co nám tento příběh sdělil o osudu Romů, kteří žili na Moravě či v Čechách před druhou světovou válkou? Co se s touto skupinou stalo?

Přílohy

Zdeněk Daniel

příběhy pamětníků

Pan Zděněk Daniel se narodil 9. září 1929 v Oslavanech okres Brno venkov v rodině  původních moravských Romů. V obci v té době žila již po generace usazená přibližně stočlenná romská komunita. Pan Zdeněk pocházel z dobře zaopatřené rodiny. Jeho otec byl koňský handlíř a romský vajda (zvaný v té době

Přílohy

Zdeněk Daniel

pracovní listy

Zdeněk Daniel Skupina 1: Romská komunita v Oslavanech u Brna a rodina Danielů


Zdeněk Daniel se narodil 9. září 1929 v Oslavanech okres Brno venkov. Pochází z rodu Danielů, na Moravě historicky nejdéle žijících romských rodů.K historii usazení Romů v Oslavanech pan Daniel říká: „Cigáni na Moravě byli