Rudolf Harvan

metodiky

Cíle: práce s textem, skupinová práce, diskuze, prohloubení informací o tradicích Romů: slavení Vánoc u Romů

Věková kategorie: druhý stupeň ZŠ, střední škola
Čas: 2  vyučovací hodiny (ideálně 1 + 1 hodina, se zadáním práce na doma, zejména u mladších dětí)
Pomůcky: příběh pamětníka ve formátu PL, PL Vánoce 1-4 ( třída se tedy rozdělí na 4 skupiny, tedy pro každého žáka jeden PL 1 až 4,).  (Pozn.: Text pro skupinu 4 o něco delší – vhodné dát zdatnějším čtenářům). 

Průběh:

Sdělte studentům téma hodiny: tradice slavení Vánoc u Romů.

Nejprve si společně vyprávění pamětníka Rudolfa Harvana /podle mozností můžete text rozdat všem nebo vytisknout jen jednou). Krátce diskutujte, z jakého prostředí pan Harvan pocházel. Zastavte se u části, popisující způsob slavení romských Vánoc. 

Ptejte se: Jak se podle vyprávění pamětníka u Romů kdysi slavili Vánoce? Co Vám na tomto vyprávění překvapilo? Jaká byla podle vás hlavní hodnota slavení Vánoc? Co bylo pro Romy nejdůležitější? 

Rozdělte třídu do čtyř skupin. Skupinám rozdejte vždy jednu kopii pracovního listu 1, 2, 3 nebo 4, tedy tak, že každá skupina má jen jeden PL, odlišný od ostatních skupin.  

Vyzvěte studenty, aby si přečetli příslušný PL Vánoce a aby si v textu podtrhali tradice a zvyky, které se u Romů dříve vyskytovaly. Sdělte jim, že budou mít za úkol tyto tradice ve skupině prezentovat. Úkol můžete zadat také na doma na další hodinu. Po přečtení se musí skupina shodnout na způsobu prezentace ostatním. 

Poté jsou zástupci skupin vyzváni, aby představili ostatním romské zvyky a tradice, na základě vybrané pasáže textu.

Vyzvěte studenty, aby na úvod sdělili ostatním, z jakého zdroje čerpají. Můžete společně doplnit o jaký druh média se jedná (zpravodajský server Romea, pořad O Roma vakeren Českého rozhlasu, odborný romistický časopis Romano džaniben, časopis National Geographic). 

Nechte studenty vyjmenovat romské tradice a zvyky. Můžete v bodech tyto zvyky zaznamenávat na tabuli. Stranou můžete psát také vyjmenovávané tradiční pokrmy. 

Po prezentaci všech čtyř skupin se vraťte k otázkám položeným po textu pana Harvana: 

Jaká byla podle vás hlavní hodnota slavení Vánoc? Co bylo pro Romy nejdůležitější? 

Společně diskutujte. Na závěr se zeptejte: 

Jak se asi slavení Vánoc u Romů změnilo? Jak se slaví Vánoce dnes? 

Přílohy

Rudolf Harvan

příběhy pamětníků

Jmenuji se Rudolf Harvan, jsem z Telgártu, okres Brezno. To je na středním Slovensku, v horním Pohroní, kolem tam jsou same hory a lesy. Předtím se to jmenovalo Švermovo. Narodil jsem se v roce 1938, těsně před válkou. Bydleli jsme v romské osadě. Tehdy tam nebylo moc Romů, jen asi patnáct domků

Romské vánoce

pracovní listy

Zdroj:
Romské Vánoce aneb Bachtale Karačoňa - National Geographic (national-geographic.cz)


ROMSKÉ VÁNOCE ANEB BACHTALE KARAČOŇA 

Autor: Jana Poláková / Muzeum romské kultury / zkráceno/

Vánoční svátky jsou pro Romy obdobím očisty vnější i vnitřní. Před svátky se proto v mnohých rodinách uklízí, mnohdy