This is an example page. It’s different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:

Hi there! I’m a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like piña coladas. (And gettin‘ caught in the rain.)

…or something like this:

The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.

As a new WordPress user, you should go to your dashboard to delete this page and create new pages for your content. Have fun!

Letošní první dílny romské historie proběhly v severočeském Rumburku a v Praze

Na základní škole U Nemocnice v Rumburku na Šluknovsku proběhly dílny pro všechny osmé třídy. S dětmi besedoval pan Ondřej Berki, úspěšný boxer a asistent prevence kriminality. Naše věrné Gymnázium Sázavská v Praze navštívil tentokrát pan Ladislav Goral, zástupce romské menšiny na vládní úrovni,...

Projekt Krajinou příběhů romské historie 2018 podpořen MŠMT, NFOH i MHMP

Projekt Krajinou příběhů romské historie, v rámci kterého vzniká internetová učebnice romské historie www.krajinoupribehu.cz a zároveň jsou realizovány dílny romské historie na školách, získal pro letošní rok 2018 podporu od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Magistrátu hl.m. Prahy a také Nadačního fondu obětem holocaustu....